Fikret Bila: Türkiye’nin bu karanlık tablodan çıkışı ancak, yeniden Atatürk’ün aydınlattığı yola girmesiyle mümkün

Halktvcomtr yazarı Fikret Bila, bugünkü köşesinde, Türkiye’nin cumhuriyetin 100. yılında temel değerlerden uzaklaştığını belirterek, ülkenin ekonomik krizlerle boğuştuğunu ve az gelişmiş ülkeler ligine doğru hızla ilerlediğini yazdı.

Ağır bir ekonomik krizin yanı sıra demokrasi, laiklik, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi cumhuriyetin temel niteliklerinden uzaklaşarak az gelişmiş ülkeler ligine doğru hızla ilerliyor” ifadelerini kullanan Bila, AKP iktidarının 2007’den sonra dini değerlere dayalı bir yapı kurmaya yönelerek eğitimi inanca dayalı hale getirdiğini ve dinci kadrolaşmaya yöneldiğini belirtti.

Bila, Türkiye’nin çıkış yolunun ancak, Atatürk’ün devrimlerine geri dönüş olduğunu ve bu konuda CHP’nin öncü rol oynaması gerektiğini şöyle ifade etti:

“Türkiye’nin bu karanlık tablodan çıkışı ancak yeniden Atatürk’ün aydınlattığı yola girmesiyle mümkün olabilir.

Bu konuda topluma öncülük etmesi gereken kurucu parti olan CHP’dir.

Atatürk, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni CHP eliyle kurmuştur.

İlke ve devrimlerini CHP eliyle hayata geçirmiş, ülkenin en ücra köşelerine kadar taşımıştır.

CHP’nin onlarca yıl sonra yerel seçimlerden birinci parti olarak çıkması bu gidişi durdurmak ve geri çevirmek için önemli bir umut yaratmış durumdadır.

CHP bu bilinç ve sorumlulukla hareket ederek, Atatürk ilke ve devrimlerine, başta demokrasi, laiklik ve bilime dayalı eğitime sahip çıkarak Türkiye’ye çıkış yolunu göstermelidir.”

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir